wtorek, 8 października 2013

Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich - Paryż 1924

VII Igrzyska Olimpijskie, rozegrane zostały w Paryżu między 4 maja a 27 lipca 1924 roku. W Igrzyskach brało udział 3 092 sportowców z 44 krajów. Nie dopuszczono do zawodów Niemców (oficjalny komunikat mówił, że nie da się im zapewnić należytego bezpieczeństwa). Były to pierwsze Letnie Igrzyska Olimpijskie, w których udział wzięła reprezentacja Polski. Rozgrywano 126 konkurencji w 17 dyscyplinach.

Nasza ekipa pojechała do Paryża mimo kłopotów finansowych,  liczyła 78 olimpijczyków (w tym jedna kobieta - florecistka Wanda Dubieńska). Natomiast w zawodach brało udział w sumie 65 zawodników. Dawało to naszej reprezentacji 14 miejsce pod względem liczby uczestników. Najwięcej miała ich Francja, bo aż 401. Chorążym był Sławomir Szydłowski, lekkoatleta występujący w rzucie dyskiem i rzucie oszczepem. Stadjon tak relacjonował przemarsz naszych sportowców w dniu otwarcia igrzysk: Szydłowski niósł sztandar, Cejzik transparent z napisem „Pologne” (…) Wyglądali wspaniale. Białe stroje – białe spodnie i swetry z obramowaniem amarantowem i orłem, z gołą głową. Za wioślarze szli w koszulkach, z orłem może zbyt wielkim.
Stadion olimpijski (2)
Polacy startowali w 10 dyscyplinach. W lekkoatletyce występowali tylko mężczyźni (kobiety dopuszczono po raz pierwszy do zawodów lekkoatletycznych dopiero w Amsterdamie w 1928 roku) i to z miernym skutkiem we wszystkich konkurencjach. Nie przebrnęli nawet eliminacji. Najlepszym miejscem mógł się pochwalić dziesięcioboista Antoni Cejzik, który był 12 na 36 zawodników. Podobnie było w szermierce, boksie, wioślarstwie i żeglarstwie, nasi sportowcy odpadali po eliminacjach. Trochę lepiej zaprezentowali się zapaśnicy w stylu klasycznym zajęli 7 i 13 miejsce. Dobrą 9 lokatę uzyskał Marian Borzemski w konkurencji pistolet szybkostrzelny. Inni nasi strzelcy uplasowali się na bardzo odległych pozycjach.
Lokalizacja obiektów (1)
Medale nasi reprezentanci zdobywali w dwóch dyscyplinach, to jest w kolarstwie i jeździectwie, a na krążki musieliśmy czekać do ostatniego dnia igrzysk. W kolarstwie w konkurencji 4000m na dochodzenie drużynowo, znakomite 2 miejsce i srebrny medal wywalczyli Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk. Ponad to wysokie 5 miejsce zajął Józef Lange w konkurencji 50 km na torze. W jeździectwie brązowy medal w konkurencji skoki przez przeszkody wywalczył Adam Królikowski na koniu Picador. Drużynowo zajmowali Polacy w konkurencji WKKW i skokach przez przeszkody odpowiednio 7 i 6 miejsce.
Polacy podczas ceremonii otwarcia (1)
Nasz kraj był reprezentowany również w piłce nożnej. Specjalnie przygotowywano się do tego turnieju. W skład reprezentacji wchodzili najlepsi piłkarze z czołowych polskich klubów Cracovii, Pogoni Lwów, Warty Poznań. Zawieszono nawet rozgrywki ligowe w 1924 roku aby nic nie odciągało uwagi naszych piłkarzy. Niestety w losowaniu mieliśmy pecha i trafiliśmy na jedną z najsilniejszych wówczas ekip - Węgry. Mecz zakończył się zwycięstwem Węgier 5:0. Co ciekawe w następnej rundzie Węgrzy odpadli z Egiptem po przegranej 3:0.

Wydawać by się mogło, że tak liczna ekipa poniosła klęskę przywożąc z igrzysk tylko dwa medale. Jednak już przed imprezą zdawano sobie sprawę, że nie ma co liczyć na wielki sukces. W numerze 30 z 1924 roku w tygodniku Stadjon pisano: I jeśli postawicie pytanie za ile lat będziemy zwyciężać w igrzyskach olimpijskich to wam odpowiem (…) za dwadzieścia. Ale tymczasem musimy jeździć, żeby brać w skórę. Po podnietę, po naukę, bo ani jednego ani drugiego nie znajdziemy dość w domu. Udział naszych sportowców w największej sportowej imprezie świata miał także podkreślić odrodzenie państwa polskiego. Igrzyska wygrali Amerykanie, przed Finlandią i Francją. Polacy w klasyfikacji medalowej oraz punktowej uplasowali się na 22 miejscu.

Zobacz:
Polacy na turnieju szermierczym
Polscy lekkoatleci na IO 1924

Grafiki:
(1) Les Jeux de la VIII Olympiade - Raport Officiel
(2) olimpics.ballparks.com
commons.wikimedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz